Spotkania GESZKO-rok szkolny 2012/2013

W ramach projektu GESZKO ,,Zdrowa Szkoła i Kształcenie'' odbywają się liczne spotkania, które mają na celu integrację uczniów z placówek szkolno - wychowawczych na terenie Niemiec i Polski oraz budowanie zarządu regionalnego. W spotkaniach tych biorą udział uczniowie, studenci, wychowawcy, opiekunowie oraz pracownicy z ramienia Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej oraz instytucji partnerskich. Poniżej opis wybranych spotkań, które miały miejsce w roku szkolnym 2011/2012. Zdjęcia z wybranych spotkań znajdują się w GALERII.

Więcej informacji na temat spotkań w ramach projektu znajduje się na polsko-niemieckiej stronie projektu:

http://www.hszg.de/pl/lebenslanges-lernen/projekte/geszko/projekt.html    w zakładce: Aktualności/Relacje

19 października 2012 uczniowie z Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Jeleniej Górze obejrzeli prezentację na temat przyrody i krajobrazów Malezji, a następnie grupa projektowa GESZKO uczestniczyła w warsztacie prowadzonym przez pracownika projektu, Kamilę Biniek, oraz studentki Uniwersytetu Rolniczego Putra Malezja - Eike i Hannah. Studentki poprowadziły warsztaty w ramach wolontariatu. Od sierpnia do października 2012 odbywały one praktyki w Fundacji NEMO w Kopańcu-Międzylesiu i w Karkonoskiej Państwowej Szkole Wyższej w Jeleniej Górze.

Grupa projektowa GESZKO realizuje w tym roku projekt  "Dobrze się piecze jak i gotuje, co się ekologicznie wyhoduje" należący do kategorii "Uprawy ekologiczne, pieczenie, gotowanie, zdrowe odżywianie". Celem prezentacji i warsztatów w dniu 19 października było pokazanie uczniom charakterystycznych roślin i upraw tropikalnych, a także gospodarstw ekologicznych w Malezji i porównanie ich z uprawami, roślinami i gospodarstwami w Europie. Uczniom bardzo podobały się charakterystyczne zwierzęta mieszkające na Borneo, a także olbrzymie drzewa lasów tropikalnych. Na slajdach zobaczyli jak wyglądają gospodarstwa i uprawy w Malezji, np. pola ryżu, plantacje drzew kauczukowych oraz pola ananasa. Uczeniowie mogli "na świeżo" zauważyć różnice w wyglądzie gospodarstw, ponieważ w dniu 17 października uczestniczyli w wyjeździe projektowym do gospodarstwa ekologicznego w Raszowie koło Kamiennej Góry. Podczas zajęć praktycznych uczniowie ćwiczyli odbijanie na kartkach papieru ekologicznych pieczątek wyciętych z ziemniaków, marchewki i cebuli z motywami przyrodniczymi. Goście zostali poczęstowani chlebem, który został upieczony podczas wyjazdu do Raszowa. Dodatkową wartością spotkania było budowanie w uczniach tolerancji i szacunku dla osób, które wyglądają i zachowują się inaczej niż oni. Bardzo interesowali się muzułmańskim strojem noszonym przez studentki. Zarówno polscy jak i zagraniczni uczestnicy warsztatów byli bardzo zadowoleni ze spotkania. Zdjęcia ze spotkania w Galerii.

27 listopada 2012 odbyła się wymiana uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Zgorzelcu z ich szkołą partnerską z Niesky. Uczniowie Podczas spotkania uczestniczyła Kamila Biniek, pracownik naukowy projektu, przekazując szkole materiały zakupione dla potrzeb projektu. Uczniowie przygotowywali zdrowe potrawy i napoje: soki z sokowirówki, sałatkę z orzechami, razowe bułeczki, pastę jajeczną i pieczone jabłka. Na koniec spotkania uczniowie i opiekunowie przystroili uroczyście stół i próbowali przygotowanych przez siebie dań wraz z Dyrekcją SOZW Zgorzelec.

29 listopada 2012 miała miejsce wizyta w Zespole Placówek Edukacyjno- Wychowawczych we Lwówku Śląskim. W ramach odwiedzin przeprowadzone zostały rozmowy z uczniami i dyrekcją. Uczniowie otrzymali zaproszenie do Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej, na basen oraz zajęcia z pierwszej pomocy.  Dodatkowo przez zabawę, uczniowie mieli okazję poznać kilka nowych słów po niemiecku. Podczas spotkania zostały przekazane materiały zakupione w ramach projektu.

 

 

W dniu 11.12.2012 odbyło się spotkanie uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych z Bolesławca, z uczniami z Forderschulzentrum w Goerlitz. Niemieccy uczniowie gościli uczestników projektu z Bolesławca w swojej szkole. Spotkanie rozpoczęło się od powitania przez Panią Dyrektor szkoły, oraz od zaprezentowania przez uczniów z Niemiec pieśni adwentowej, przy akompaniamencie Pani Wöhle. Początek wspólnego dnia rozpoczął się śniadaniem i ciepłymi napojami, które w ten zimny dzień szybko rozgrzały dzieci. Uczniowie wymienili między sobą własnoręcznie wcześniej wykonane upominki. Następnie wspólne spędzanie czasu, rozmowy uczniów oraz wzajemna integracja polegały na wykonywaniu ozdób świątecznych. Powstały piękne gwiazdy na choinkę, kartki świąteczne oraz lampiony. Nauczycielka zajęć praktyczno-technicznych zaprezentowała nowe, ciekawe metody tworzenia dekoracji związanych ze świętami.

Kolejnym punktem wizyty było wspólne wyjście do centrum Goerlitz, gdzie na uczniów czekała wspaniała niespodzianka. Był to niezwykły pokaz możliwości połączony z koncertem. Uczniowie mieli okazję poznania historii jedynych w swoim rodzaju „słonecznych organów Caspariniego”, które znajdują się w kościele św. Piotra i Pawła położonym na klifie nad brzegiem Nysy, teraz granicy z Polską. Koncert Bacha, przeplatany był opowieścią o życiu Caspariniego oraz historii jego twórczości. Wyjątkowość organów stanowią piszczałki uformowane na kształt promieni słonecznych, stąd nazwa „Organy słoneczne”. Ich historia sięga początku XVIII wieku. Były wielokrotnie przebudowywane, a w 1927r. zdemontowane w miejsce instrumentu elektro-pneumatycznego. Po odrestaurowaniu wnętrza kościoła postanowiono zbudować nowe organy. W sumie organy posiadają 88 głosów złożonych z 6095 grających piszczałek. Koszt całej budowy wyniósł 1,5 miliona euro. Rozpiętość dźwięków piszczałek organowych jest niesamowita, a słucha się ich z zapartym tchem. Po wysłuchaniu koncertu, wszyscy udali się do zakrystii kościoła, gdzie przygotowany był  tradycyjny poczęstunek adwentowy, oraz ciepłe napoje. Spotkanie zakończyło się spacerem po starym mieście oraz zwiedzaniem Weinachtsmartkt’u. 

Pomimo niesprzyjającej pogody dzień upłynął bardzo przyjemnie w ciepłej świątecznej atmosferze. Wycieczka była bardzo interesująca, dzięki spotkaniom takim jak te więzi między uczniami zacieśniają się, a ich umiejętności językowe rozwijają się. Zostaliśmy bardzo miło ugoszczeni przez stronę niemiecką, przed nami na pewno jeszcze wiele takich owocnych spotkań.

17 grudnia 2012 odbyła się wizyta uczniów Placówek Edukacyjno Wychowawczych ze Lwówka Śląskiego w Karkonoskiej Państwowej Szkole Wyższej w Jeleniej Górze. Młodzież miała okazję spędzić cały dzień pełen atrakcji na kampusie uczelni. Wizyta rozpoczęła się od zwiedzania Biblioteki i Centrum Informacji Naukowej , Pan Dyrektor Kazimierz Stąpór zaprezentował i oprowadził uczniów po całym gmachu biblioteki oraz opowiedział o możliwościach z niej korzystania.

Uczniowe zwiedzali Centrum Dydaktyczno Badawcze "Osteocyt", gdzie mieli możliwość z bliska zapoznać się z zasadą działania kriokomory.

Następnym etapem wizyty było wejście na basen, gdzie uczniowie mogli pograć w gry wodne oraz doskonalić naukę pływania. Młodzież miała także okazję nauki nornic walking, pod okiem wykwalifikowanej Pani instruktor mgr Małgorzaty Nyc. Na koniec odbyły się zajęcie w wydziale przyrodniczo- technicznym z zakresu udzielania pierwszej pomocy, które przygotowała mgr Wioletta Palczewska.

Uczniowie mieli szansę poznać szeroka ofertę edukacyjną uczelni oraz możliwości rozwoju jakie oferuje.

 

10.01.2013 Ceramika bolesławiecka zainspirowała polskich i niemieckich uczniów

Rok szkolny 2012/2013 jest drugim rokiem naszego uczestnictwa w międzynarodowym projekcie Gesunde Schule – Zdrowa Szkoła. W poprzednim roku szkolnym tematem przewodnim był sport i aktywność fizyczna, w tym roku uczniowie poznają kulturę i tradycję naszego regionu.

10 stycznia 2013r. przybyli do nas uczniowie ze szkoły partnerskiej w Görlitz. Spotkaniu przyświecało hasło Kultura regionu naszą inspiracją - Kultur der Region gibt uns Inspiration. Uczniowie nie tylko odkryli historię Bolesławca w kontekście tradycji artystycznych i ceramicznych, lecz później stworzyli prace nimi inspirowane. Dzieje miejscowych wyrobów z gliny i ceramiki poznali w Muzeum Ceramiki w Bolesławcu. Podczas zwiedzania wystawy w polsko-niemieckich grupach wypełniali kartę pracy, co sprzyjało integracji. Spacer po Starym Mieście był okazją do poznania najważniejszych zabytków Bolesławca. Drugą część spotkania stanowiły zajęcia plastyczne w szkole. Uczniowie stworzyli piękne prace w różnorodnych technikach: malowali, rysowali, tworzyli kolaże, wydzieranki i stemple. Dowiedli, że w tradycjach regionu odnaleźli inspirację do własnych działań plastycznych. Mieli również możliwość kształtowania wrażliwości estetycznej oraz rozwinęli poczucie lokalnej tożsamości. Prace uczniów polskich i niemieckich zostały zaprezentowane na wystawie w Zespole Szkół Elektronicznych. 

Kamilla Dudek

 

27 marca 2013 miało miejsce coroczne spotkanie wielkanocne Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Jeleniej Górze ze szkołą Förderschule  w Görlitz.  Spotkanie odbyło się w miłej świątecznej atmosferze przy pysznym świątecznym śniadaniu.

 

Dnia 22 kwietnia 2013  w ramach projektu: ”Zdrowa szkoła” uczniowie ze szkoły  w Bolesławcu gościli uczniów ze szkoły parterskiej w Goerlitz.
Celem projektu jest propagowanie zdrowego stylu życia, rozwijanie kontaktów ponadgranicznych, a także poznawanie kultury i tradycji kulinarnych sąsiednich regionów.
Tematyka wiodąca tegorocznej edycji projektu brzmi „Region ojczysty – święta, tradycje i obyczaje – przepisy kulinarne“
Ze względu na ideę przedsięwzięcia w projekt bezpośrednio zaangażowani są uczniowie klasy III Technikum Żywienia i Gospodarstwa Domowego. Obie grupy chętnie i bez przeszkód współpracują,a nadrzędnym celem tej kooperacji będzie książka kucharska, w której znajdą się przepisy dotyczące tradycji świątecznych oraz regionalnych obu krajów.
W czasie spotkania młodzi uczniowie z Niemiec mieli okazję nauczyć się pod okiem doświadczonych kolegów z Technikum Żywienia i Gospodarstwa Domowego wykonywać typowo polską potrawę – pierogi. Następnie uczniowie z Polski i Niemiec rozmawiali na temat tradycji kulinarnych obu krajów. Dodatkową atrakcją było zwiedzanie miasta i wyjście do BOK MCC, gdzie nasi partnerzy uczestniczyli w warsztatach ceramicznych (lepienie z gliny).
Udział w projekcie jest doskonałą okazją do poznania kultury krajów sąsiednich, szczególnie od strony kuchni, historii i zabytków, stwarza możliwość kształtowania umiejętności językowych. Wspólne spotkania to dla naszych uczniów nie tylko nauka, ale również świetna zabawa, ze względu na wiek grupy , z którą współpracujemy.
W organizację spotkania i opiekę nad uczniami zaangażowani byli nauczyciele: p. K. Hucał, M. Tubaj, A. Nakonieczna i B. Żuromska.

Dnia 6 maja 2013 roku odbyło się spotkanie w Rothenburgu Mittelschule z Publicznym Gimnazjum w Przewozie.  W spotkaniu wzięło udział 8 uczniów i 2 opiekunów z Publicznego Gimnazjum w Przewozie. Partnerska szkoła z Rothenburga przygotowała w ramach projektu zawody sportowe. Młodzież brała udział w różnych konkurencjach sprawnościowych np. bieg z przeszkodami, rzut piłką itp. Wszyscy uczestnicy dobrze się bawili. Nasz uczeń Damian Helwin w zawodach indywidualnych zdobył I miejsce. Na koniec uczniowie i opiekunowie skorzystali z poczęstunku w szkolnej stołówce. Spotkanie było dobrze zorganizowane i wszystkim się podobało.

Dnia 7 czerwca 2013 roku odbyło się spotkanie w Przewozie między Publicznym Gimnazjum a Mittelschule z Rothenburga. W spotkaniu uczestniczyło 10 uczniów z naszej szkoły i 3 opiekunów oraz 4 uczniów ze szkoły z Rothenburga i 1 opiekun. Program obejmował następujące działania:

  • przygotowanie poczęstunku (sałatka grecka, sałatka owocowa i sok marchwiowo – jabłkowy) przez naszych uczniów dla zaproszonych gości
  • mini zabawa czy wiem co zjadłem?
  • omówienie zasad zdrowego odżywiania
  • pomiar ciśnienia krwi i obliczanie wskaźnika BMI wśród uczniów z Niemiec
  • przeprowadzenie konkursu wiedzy na temat zdrowego odżywiania, w którym wzięło 12 uczestników
  • ogłoszenie wyników i rozdanie nagród w konkursie wiedzy i plastycznym

           pożegnalny obiad w stołówce szkolnej

Wszystkie zaplanowane działania zostały przeprowadzone, a spotkanie przebiegało w miłej atmosferze.

 

W dniu 08.05.2013r. w Zespole Placówek Edukacyjno – Wychowawczych w Lwówku Śląskim odbyły się wspólne zajęcia sportowe młodzieży ze szkoły w Zittau i z Lwówka Śląskiego. Dzień sportu był kolejnym spotkaniem w ramach projektu „ Zdrowa szkoła i kształcenie ".

Dzień przywitał uczestników wspaniałą pogodą. Zajęcia odbyły się więc na szkolnym boisku „ Orlik ". Celem tego spotkania była poprawa kondycji fizycznej uczniów oraz aktywne  spędzenie czasu. W trakcie zajęć rywalizowały ze sobą trzy mieszane, polsko- niemieckie zespoły. W trakcie zabaw musieli wykazać się celnym rzucaniem , umiejętnością wykonywania przewrotów, szybkim bieganiem , zręcznością oraz umiejętnością pracy i współdziałania  w zespole. Zmagania uczniów były bacznie obserwowane przez kolegów ze szkoły i nauczycieli. Najwięcej punktów zdobył zespól, który nazywał się „Rodzina Mullerów". Zwycięska drużyna otrzymała puchar samodzielnie zrobiony przez uczniów.

 

W dniu 14.05.2013r. byliśmy na bardzo interesującej wycieczce w Górach Izerskich i w  Świeradowie Zdroju . Wycieczka rozpoczęła się od wjazdu kolejką gondolową na Stóg Izerski. Naszym oczom ukazały się spektakularne, zapierające dech w piersiach widoki.  Stóg Izerski przywitał nas mgłą i chłodem. W tym momencie przekonaliśmy się jak ważny w górach jest odpowiedni ubiór. W czasie naszego spaceru pogoda zmieniała się kilka razy , świeciło słonce a za chwilę nadchodziła mgła. My byliśmy dobrze przygotowani. Ciepłe bluzy i kurtki. Ze Stogu Izerskiego poszliśmy na Smrek, który leży po czeskiej stronie. Na tej górze znajduje się wieża widokowa, z której rozciąga się widok na polską i czeską stronę. Wędrówka po górach trwała dwie godziny. Podziwialiśmy piękne widoki, poznawaliśmy górską roślinność i oddychaliśmy górskim rześkim powietrzem. Później zwiedziliśmy Dom Zdrojowy w Świeradowie Zdroju, dowiedzieliśmy się o leczniczych właściwościach występujących tam wód i wspaniałych warunkach klimatycznych. W trakcie wycieczki przekonaliśmy się jak piękna jest nasza okolica i jak fantastyczną formą wypoczynku jest turystyka górska.

W dniach 23-24 maja 2013 r. odbyły się Targi końcowe w miejscowości Seifhennersdorf koło Zittau. Podczas Targów spotkały się wszystkie placówki biorące udział w projekcie w celu prezentacji wyników pracy.  Targom towarzyszyły warsztaty m.in tańca, ekologii, gry na bębnach oraz sportowe.

W dniach 27-29 maja 2013r.  do naszej szkoły przyjechała młodzież  ze szkoły partnerskiej w Herrnhut. Pierwszego dnia  odbyła się wycieczka pieszo -  po Bluszczowym Szlaku, która zakończyła się wspólnymi  zabawami  sportowymi oraz grillem. We wtorek odbyły się międzynarodowe igrzyska sportowe. Uczestnicy musieli wykazać się sprawnością fizyczną oraz zręcznością. Popołudniu wyjechaliśmy  wszyscy do stanicy harcerskiej w Lginiu,  mimo niesprzyjającej pogody świetnie bawiliśmy się wspierani przez  harcerzy. W ostatnim dniu pobytu kolegów z Niemiec odbył się mecz piłki siatkowej. Każda drużyna miała międzynarodowy skład. Ostatnie wspólne spotkanie było podsumowaniem trzydniowego pobytu. Wspominaliśmy go oglądając zdjęcia. Trzy dni minęły bardzo szybko, była wspólna, świetna zabawa. Pożegnanie było długie i serdeczne, nie brakowało uścisków i łez . Do zobaczenia w przyszłym roku.

Uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy we Wschowie

 

W dniu 19.06.2013 we Lwówku Śląskim odbyło się wewnątrz szkolne podsumowanie rocznej pracy w projekcie. Uczniowe zaprezentowali zdobyte w ramach projektu umiejętności oraz dzielili się wspólnymi pomysłami na przyszły rok. Zdjęcia ze spotkania w galerii.