Spotkania GESZKO-rok szkolny 2013/2014

W ramach projektu GESZKO ,,Zdrowa Szkoła i Kształcenie'' odbywają się liczne spotkania, które mają na celu integrację uczniów z placówek szkolno - wychowawczych na terenie Niemiec i Polski oraz budowanie zarządu regionalnego. W spotkaniach tych biorą udział uczniowie, studenci, wychowawcy, opiekunowie oraz pracownicy z ramienia Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej oraz instytucji partnerskich. Poniżej opis wybranych spotkań, które miały miejsce w roku szkolnym 2013/2014. Zdjęcia z wybranych spotkań znajdują się w GALERII.

Spotkanie partnerów z Polski i Niemiec dnia 06.09.2013 w KPSW

Dnia 06.09.2013 o godzinie 12.00 na terenie Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej spotkali się polsko- niemieccy partnerzy projektu GESZKO. W skład grupy wchodziły następujące osoby:

  • Dr. Józef Zaprucki
  • mgr Kamila Biniek
  • Marcela Burdzy
  • Prof. Gisela Thiele
  • Prof. Maria Hallitzky
  • Cornelia Müller
  • Franziska Heinze

Spotkanie zostało otwarte przez rektora, profesora Henryka Gradkowskiego. Na spotkaniu zaprezentowano i omówiono następujące kwestie:

  1. Krótkie wprowadzenie i zapoznanie z Marcelą Burdzy- nowym pracownikiem projektu
  2. Ewaluacja ostatnich działań projektowych
  3. Plan działań/spotkań na rok szkolny 2013/2014 tj. organizacja spotkań pomiędzy szkołami partnerskimi, zapotrzebowanie na materiały, raporty szkolne
  4. Dyskusja na temat książki dot. projektu oraz filmu promującego GESZKO
  5. Poruszono kwestię artykułu akademickiego dot. projektu  

Spotkanie zakończono o godzinie 15.00.

W dniach 10-11.10.2013 w Hochschule Zittau/Gorlitz odbyło się spotkanie informacyjne dla dyrektorów szkół, oraz nauczycieli uczestniczących w projekcie.  Podczas dwudniowego spotkania, Karkonoską Państwową Szkołę Wyższą reprezentowali dr Józef Zaprucki oraz Marcela Burdzy.

Celem spotkania było omówienie możliwości kontynuacji projektu po jego zakończeniu we wrześniu 2014r. Rozmawiano również w jaki sposób polepszyć pracę projektową oraz współpracę pomiędzy szkołami.  W czasie spotkania zorganizowano warsztaty w trakcie których można było wypowiedzieć się na temat dotychczasowych osiągnięć jak również można było wskazać słabe strony współpracy.

Pani Franziska Heize przedstawiła dwa pomysły na kontynuację projektu na kolejne lata. Przedstawiciele szkół polskich i niemieckich otrzymali broszury informacyjne dot. przedstawionych pomysłów.

Zarówno w pierwszym jak i drugim dniu spotkania, uczestnicy rozpoczęli debatę o godzinie 10.00 a skończyli o godzinie 15.00.

Opracowała: Marcela Burdzy

 

26 listopada w Zgorzelcu odbyło się spotkanie uczestników projektu „GESZKO- Zdrowa szkoła i kształcenie”. Uczniowie z polskiej i niemieckiej strony dowiedzieli się jak być FIT i dbać o siebie na co dzień.

,,Gesunde Schule und Qualifizierung - Zdrowa szkoła i kształcenie'' to transgraniczny, wspólny projekt Hochschule Zittau/Görlitz reprezentowanej przez Instytut TRAWOS, Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze i Wydziału Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu w Lipsku. Celem projektu jest umożliwienie wspólnego kształcenia młodzieży z pogranicza polsko-niemieckiego, propagowanie zdrowego stylu życia oraz zachęcenie ich do nawiązywania kontaktów z rówieśnikami zza granicy.

Wczorajsze zajęcia odbyły się w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Zgorzelcu. Oprócz uczniów ośrodka, przyjechali także goście z Gutenbergschule w Niesky. Uczestnicy od rana zajmowali przygotowaniem śniadania bogatego w składniki odżywcze. Na stole pojawiły się m.in. świeże owoce, razowy chleb i sok wyciskany z jabłek. Wspólne posiłki mają zachęcić uczniów do zmiany nawyków żywieniowych na zdrowsze.

-Jedzenie to moja ulubiona część projektu- śmieje się  Falk, uczeń szkoły w Niesky.

Głównym tematem spotkania był sport, więc tuż po śniadaniu uczestnicy udali się na salę gimnastyczną. Warsztaty taneczne poprowadziła Justyna Cyl, nauczyciel wychowania fizycznego. Jeden z niemieckich uczniów także zaangażował się w poprowadzenie zajęć, prezentując własne kroki taneczne.

Po lekcji tańca młodzież uzupełniła zapasy energii batonami musli i koktajlem owocowym. Uczestnicy rozmawiali o swoich nawykach żywieniowych. Rozmowy między uczestnikami tłumaczyła Katarzyna Groch, nauczyciel zgorzeleckiej szkoły.

-Dzięki udziałowi w projekcie poznałam ludzi z zagranicy, z którymi nigdy wcześniej nie miałam kontaktu- twierdzi Ewelina, uczennica SOSW.

-Spotkanie zachęciło mnie do poznawania języków obcych- wtóruje jej Monika- mimo, że bardziej od języka niemieckiego, chciałabym poznać hiszpański- dodaje z uśmiechem.

Dla niektórych uczestników udział w zajęciach nie był pierwszym krokiem w stronę współpracy międzynarodowej:

-Brałem kiedyś udział w podobnych projektach zagranicznych- twierdzi Kai z Gutenbergschule -Mimo bariery językowej staram się nawiązać kontakt z polskimi uczestnikami. Jakby była taka możliwość, powtórzyłbym udział w GESZKO.

Kolejne spotkanie uczniów szkół ze Zgorzelca i Niesky odbędzie się w marcu. Główną atrakcją będzie udział w treningu nordic walking.

 

Pracownicy projektu:

Beata Peda

Marcela Burdzy

 

4-6 grudnia 2013- spotkanie szkół partnerskich ze Wschowy i Herrnhut

W dniach 4 – 6 grudnia 2013 roku dwunastu uczniów Szkoły Przysposabiającej do Pracy w SOSW we Wschowie, w ramach projektu GESZKO koordynowanego przez Uniwersytet Zittau - Goerlitz odwiedzili szkołę partnerską w Herrnhut.

            Tematem wiodącym wizyty były Święta Bożego Narodzenia. Wraz z niemieckimi kolegami uczniowie zwiedzili  manufakturę, w której produkuje się słynne na całe Niemcy Gwiazdy z Herrnhut. Po zakończeniu zwiedzania samodzielnie składali plastikowe gwiazdy, które zabrali ze sobą do domów.

Podczas wspólnych zajęć piekli tradycyjne strucle z bakaliami, ciasteczka  i pierniki. W trakcie warsztatów uczyli się wykonywania papierowych, świątecznych ozdób. Wspólnie odwiedzili Jarmark Bożonarodzeniowy w Bautzen, zwiedzili Muzeum Serbołużyczan oraz Starą Piernikarnię  w Weissenberg. Wzięli udział w koncercie pieśni adwentowych.

Wieczory spędzali na wspólnych zabawach, śpiewaniu kolęd polskich i niemieckich.  Trzy dni minęły bardzo szybko. Teraz uczniowie ze Wschowy czekają na rewizytę. Przyjaciele z Herrnhut przyjadą w kwietniu.

Oprac. Hanna Romanowicz

 

9.12.2013 w Lipsku odbył się zjazd pracowników naukowych projektu GESZKO. Partnerzy spotkali się by porozmawiać o przyszłości projektu i zarządzaniu nim.

 

Obecni byli: Prof. Dr. Gisela Thiele, Prof. Dr. Maria Hallitzky, Dr. Joseph Zaprucki, Cornelia Müller, Ellen Schroeter, Franziska Heinze, Katja Wachler, Anna Albers

 

Podczas spotkania omówiono m.in. koncept książki kucharskiej, która miałaby być jednym ze sposobów podsumowania GESZKO. Pomysłodawcą jest C. Müller, niemiecki partner.

Pracownicy naukowi zgodnie twierdzą, że projekt ma mieć trwały wpływ na przyszłość każdego uczestnika,natomiast szkoły powinny dzielić się swoimi doświadczeniami, by lepiej i efektowniej przygotowywać zajęcia dla uczestników.Partnerzy poruszyli także temat dokumentacji projektu, by służyć pomocą wszystkim szkołom zaangażowanym w GESZKO.

 

Pracownicy obecni na spotkaniu podsumowali dotychczasowe działania projektowe. To pomoże ustalić, które działania miały pozytywny wpływ na pracę, a które należy wyeliminować. Stworzono także dokładny harmonogram pracy na przyszły rok.

 

Obecni zaangażowali się także w stworzenie wstępnego planu targów podsumowujących rok szkolny 2013/2014. Wiadomo już, że w targach będzie uczestniczyło około 200 osób i że odbędą się one na terenie kampusu Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej.


Oprac. Beata Peda

Smacznie, zdrowo, kolorowo podczas spotkania w Görlitz- 11.12.2013

W tym roku szkolnym dzięki projektowi GESZKO kontynuujemy promocję zdrowego stylu życia. 11 grudnia 2013 r. odwiedziliśmy naszą szkołę partnerską Görlitz, a dokładniej klasę pani Christy Kaszycki. Niemieccy uczniowie przygotowali dla nas prawdziwą bombę witaminową w postaci owocowych i warzywnych koktajli. Mogliśmy się przekonać, jak smaczne i orzeźwiające są te łatwe w przygotowaniu napoje. Mimo że czasem ich kolor (zwłaszcza zielony budził najwięcej wątpliwości) nie od razu zachęcał do degustacji… Zaskoczyła nas prostota przepisów oraz różnorodność składników: jabłka, banany, maliny, kiwi, pomarańcze, brzoskwinie, jeżyny, czarna porzeczka, natka pietruszki, szpinak, bazylia, oregano, ocet balsamiczny. Najważniejsza jednak jest świadomość wartości odżywczych takich koktajli. No i samodzielne wykonanie gwarantuje, że nie zawierają one żadnych chemicznych dodatków, cukru czy innych słodzików. A skład można dostosować do własnych upodobań.

Po wizycie w szkole odwiedziliśmy jarmark świąteczny, czyli Weihnachtsmarkt – w Gorlitz nosi on nazwę Schlesicher Christkindelmarkt (Śląski Jarmark Bożonarodzeniowy).  Na początek strona niemiecka zaproponowała mecz curlingowy, który zakończył się remisem.  Rozgrzani sportową rywalizacją zanurzyliśmy się w atmosferze bożonarodzeniowego jarmarku. Wszędzie unosił się zapach tradycyjnych niemieckich smakołyków: pierników, owoców oblanych czekoladą, grzanego wina, waty cukrowej, wędzonych wędlin i pieczonej kiełbasy. Całość uzupełniały stoiska z tradycyjnymi wyrobami  rękodzielniczymi. Poczuliśmy magię zbliżających się świąt i pełni wrażeń wróciliśmy do domu.

Oprac. Kamilla Dudek 

Sprawozdanie z wycieczki do Zittau w dniu 11.12.2013r.

         W dniu 11.12.2013r. odwiedziliśmy naszych przyjaciół ze szkoły w Zittau. Wycieczka była pełna atrakcji i niezwykłych przeżyć . Nasi gospodarze zadbali o to abyśmy byli najedzeni i zadowoleni . Przywitali nas obiadem . Po obiedzie musieliśmy zgubić  trochę kalorii . Pojechaliśmy do pobliskiego parku gdzie uprawialiśmy nordic -  walking wokół jeziora . Godzina intensywnego wysiłku dodała nam mnóstwo energii i siły do dalszej pracy . Po powrocie do szkoły zostaliśmy poczęstowani pysznym koktajlem .

         W grupach polsko – niemieckich zbudowaliśmy z gotowych szablonów domy przysłupowe , charakterystyczne dla Łużyc . Po tych zajęciach zabraliśmy się znowu za przygotowanie jedzenia . Na kolację została zaplanowana  pizza . Przygotowaliśmy aż cztery rodzaje . Czas oczekiwania na upieczenie pizzy umiliły nam zajęcia muzyczne . Na bębnach i innych instrumentach perkusyjnych wystukiwaliśmy różne rytmy . Kolacja była bardzo obfita . Pizza smakowała wyśmienicie .

         Po kolacji poszliśmy na spacer po mieście i tu czekała na nas największa niespodzianka – pani przewodnik z pochodnią i mnóstwem fantastycznych legend i opowieści o Zittau i jego mieszkańcach. O godzinie 20.00 wyruszyliśmy w drogę powrotną.

Oprac. Lidia Jedral

 

20.12.2013 w Zespole Szkół i Placówek Specjalnych w Jeleniej Górze odbyła się wyjątkowa uroczystość. Zaproszeni goście wspólnie z wychowawcami i uczniami zasiedli przy jednym, wigilijnym stole. Świąteczna atmosfera udzieliła się wszystkim obecnym: było przedstawienie, dzielenie się oplatkiem i kolędy z gitarą.
 
Wśród gości znaleźli się: Barbara Makarska z Filharmonii Dolnośląskiej,dyrektor Szkoły Podstawowej nr 8 Maria Silbert- Salabura, przedstawiciele Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej, ks. Bogdan Żygadło i ks. Grzegorz Niwczyk, a także  delegacje Państwowej Straży Pożarnej i Państwowej Inspekcji Pracy.
 
-Wszystkim uczniom, gościom i pracownikom życzę wesołych świąt i dużo zapału do pracy, żebyśmy dalej pracowali tak, jak robiliśmy to do tej pory- powiedział Romuald Szpot, dyrektor Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych.
 
Podczas wigilii zostały także odczytane życzenia od poseł Zofii Czernow.
 
-Cieszę się, że możemy uczestniczym w tak ważnym dniu. Boże Narodzenie to czas miłości, której doświadczamy tutaj i teraz. W tym miejscu czuje się atmosferę Betlejem. Niewinność, prostota, uśmiech- to wszystko jest tutaj- mówił ks Bogdan Żygadło.
 
Przed wspólnym posilkiem uczniowie wystawili przedstawienie, które przygotowali ze swoimi opiekunami, a następnie rozdali upominki wszystkim obecnym. Zgodnie z tradycją wszyscy podzielili się oplatkiem i złożyli najserdeczniejsze życzenia.
 
Po posiłku ks. Grzegorz Niwczyk zaczął kolędowanie, przygrywając na gitarze. Wszyscy chętnie włączyli się do śpiewania.
 
Opracowała: Beata Peda
 

08.01.2014 Spotkanie ZSE z Bolesławca ze szkołą partnerską z Gorlitz

Dnia 8.01.2014 w Lipianach koło Bolesławca odbyło się spotkanie uczestników projektu „GESZKO- Zdrowa szkoła i kształcenie”. Uczniowie z polskiej i niemieckiej strony przygotowywali posiłki według zdrowych przepisów przygotowanych przez panie ze Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych. Uczestnicy projektu odbyli prawdziwą kulinarną podróż do Wioski Smaków.

 ,,Gesunde Schule und Qualifizierung - Zdrowa szkoła i kształcenie'' to transgraniczny, wspólny projekt Hochschule Zittau/Görlitz reprezentowanej przez Instytut TRAWOS, Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze i Wydziału Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu w Lipsku. Celem projektu jest umożliwienie wspólnego kształcenia młodzieży z pogranicza polsko-niemieckiego, propagowanie zdrowego stylu życia oraz zachęcenie ich do nawiązywania kontaktów z rówieśnikami zza granicy.

 

 Dzisiejsze zajęcia odbyły się w siedzibie Koła Gospodyń Wiejskich. Oprócz uczniów z Zespołu Szkół Elektronicznych w Bolesławcu, przyjechali także goście z Niemiec. Uczestnicy od rana zajmowali przygotowaniem posiłków bogatych w składniki odżywcze: sałatek owocowych, ciastek owsianych. Każdy miał także okazję spróbować herbaty z lipy, którą chlubią się Lipiany.

 

 -To jest moje drugie spotkanie w ramach projektu. Lubię przygotowywać posiłki, desery- twierdzi 16-letni Jacek, jeden z polskich uczestników GESZKO.

 

-Chętnych do udziału w tego typu projektach jest bardzo dużo, młodzież chętnie angażuje się w każdą aktywność, która zdecydowanie różni się od tej obowiązkowej, szkolnej- twierdzi Izabela Zdunek-Głowacka, nauczycielka języka niemieckiego w ZSE- Większość młodzieży, a szczególnie chłopcy, nie ma oporów przed porozumieniem się z kolegami zza granicy, są otwarci i chętnie biorą udział w zajęciach kulinarnych i sportowych.

 

Po warsztatach w Wiosce Smaków, uczestnicy udali się na grę terenową „Szlakiem lipowego zagajnika”. Na koniec panie z Koła Gospodyń Wiejskich przedstawiły prezentację na temat wsi Lipiany, zachęcając uczniów do powrotu w te strony.

Opracowała: Beata Peda

 

Spotkanie 11 lutego szkół: ZSiPS Jelenia Góra i szkoły partnerskiej z Gorlitz

11 lutego w Karpaczu odbyło się spotkanie uczestników projektu „GESZKO- Zdrowa szkoła i kształcenie”. Uczniowie z Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Jeleniej Górze i niemieckiej szkoły z Gorlitz zwiedzili Świątynię Wang i Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu.
 
-Takie projekty są potrzebne i dają dużo radości naszym uczniom- twierdzi Jacek Hamowski, pracownik jeleniogórskiej placówki.
 
Głównym tematem spotkania był sport i zdrowy tryb życia. Dzieci i młodzież były pod szczególnym wrażeniem eksponatów z Muzeum Sportu i Turystyki.
 
-Najbardziej podobają mi się sanki!- śmieje się 10-letni Benjamin, najmłodszy uczestnik wyprawy.
Atrakcją była także skocznia narciarska w Karpaczu i miejsce zaburzenia grawitacji.
 

Gesunde Schule und Qualifizierung - Zdrowa szkoła i kształcenie'' to transgraniczny, wspólny projekt Hochschule Zittau/Görlitz reprezentowanej przez Instytut TRAWOS, Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze i Wydziału Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu w Lipsku. Celem projektu jest umożliwienie wspólnego kształcenia młodzieży z pogranicza polsko-niemieckiego, propagowanie zdrowego stylu życia oraz zachęcenie ich do nawiązywania kontaktów z rówieśnikami zza granicy.

Opracowała: Beata Peda

Spotkanie partnerów projektu

26.03.2014- W Gorlitz spotkali się polsko- niemieccy partnerzy projektu GESZKO. W spotkaniu wzięli udział:

 

  • dr Józef Zaprucki
  • Marcela Burdzy
  • prof. Gisela Thiele
  • prof. Maria Hallitzky
  • Cornelia muller
  • Ellen Schroeter
  • Anna Albers
Spotkanie partnerów dotyczyło targów końcowych, które odbędą się 4.06.2014 na terenie Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze.

Omówiono kwestie dotyczące warsztatów, noclegów, dojazdów oraz kateringu.

 

Dnia 09.04.2014 w Zielonej Górze i niedalekiej Ochli odbyło się spotkanie uczestników projektu „GESZKO- Zdrowa szkoła i kształcenie”. Uczniowie z polskiej i niemieckiej strony przygotowywali tradycyjne, polskie palmy wielkanocne i pisanki. Uczniowie Publicznego Gimnazjum w Przewozie i Mittelschule Rothenburg zgłębili tajniki polskiej kultury, zgodnie z tematyką realizowanego przez nich projektu.

Wycieczka wyruszyła o godz. 8.30. Uczestnicy najpierw zwiedzili Zieloną Górę, gdzie udali się m.in. do Palmiarni. Przewodnik mówił zarówno po polsku, jak i po niemiecku, dzięki czemu obydwie grupy młodzieży mogły dowiedzieć się czegoś o mieście i zabytkach.

Około godz. 12.00 uczniowie pojechali do Ochli. To tam, w Muzeum Etnograficznym, odbyły się dwa warsztaty praktyczne, w których uczestnicy chętnie wzięli udział: warsztat tworzenia palm wielkanocnych i malowania pisanek woskiem. Młodzież była pod wrażeniem umiejętności prowadzących, co zmotywowało uczniów do pracy.

-Brałam już udział w podobnych spotkaniach, dzięki którym poznaliśmy kulturę i zwyczaje niemieckie. Braliśmy udział m.in. w jarmarku bożonarodzeniowym w Niemczech -wyjaśniła Kornelia, 14-letnia uczestniczka projektu GESZKO. -Tym razem to oni poznają nasze tradycje. Cieszę się, że biorę udział w GESZKO, ponieważ wiążę swoją przyszłość z językiem niemieckim, a dzięki temu mogę się sprawdzić w kontaktach z niemieckimi rówieśnikami.

Podobnego zdania jest 16-letni Daniel, uczeń szkoły Mittelschule Rothenburg:

-Warsztaty są interesujące. Dzięki wspólnej pracy nawiązujemy kontakty z polskimi uczniami - powiedział Daniel.

 ,,Gesunde Schule und Qualifizierung - Zdrowa szkoła i kształcenie'' to transgraniczny, wspólny projekt Hochschule Zittau/Görlitz reprezentowanej przez Instytut TRAWOS, Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze i Wydziału Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu w Lipsku. Celem projektu jest umożliwienie wspólnego kształcenia młodzieży z pogranicza polsko-niemieckiego, zaangażowania w cudzą kulturę i do nawiązywania kontaktów z rówieśnikami zza granicy. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską.

 

Oprac. Beata Peda

W dniu 14.04.2014 odbyło się szkolenie dla dyrektorów szkół oraz nauczycieli uczestniczących w projekcie Zdrowa Szkoła i Kształcenie. Spotkanie odbyło się w monumentalnej lecz świetnie wyposażonej sali w budynku należącym do Hochschule Zittau/Görlitz w  Görlitz.  (budynek główny, Brückenstraße 1, 02826 Görlitz).

Zaproszonymi prelegentkami były: pani Iwona Łuszczyszyn, Euroregion Neisse-Nysa-Nisa z siedzibą w Jeleniej Górze oraz pani Andrea Kretschmar, Agencja PONTES, St. Marienthal.

Pani Łuszczyszyn udzieliła uczestnikom spotkania szczegółowych wskazówek dotyczących składania wniosków o dotacje do Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Pani Kretschmar przedstawiła ciekawą możliwość uznania kompetencji osób biorących udział w projekcie GESZKO. Otóż mogą oni ubiegać się  o przyznanie tzw. Certyfikatu Kompetencji Euregio KOMPETENT4. Rodzaje certyfikatów są w różne, w zależności od znajomości językowych, natomiast zawsze mogą się przydać dla potwierdzenia umiejętności nabytych podczas projektu. Mogą z nich skorzystać zarówno nauczyciele, jak i studenci i uczniowie biorący udział w projekcie.

Oprac.: Kamila Biniek

 

Spotkanie partnerów z Polski i Niemiec -  24.04.2014 w KPSW

W dniu 24.04.2014 o godzinie 12.00 w Sali Senatu Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej spotkali się pracownicy naukowi realizujący projekt GESZKO-Zdrowa Szkoła i Kształcenie. W skład grupy wchodziły następujące osoby: 

  • Józef Zaprucki (KPSW)
  • Kamila Biniek (KPSW)
  • Cornelia Müller (Hochschule Zittau-Goerlitz)
  • Ellen Schroeter (Hochschule Zittau-Goerlitz)

Tematem wiodącym spotkania była organizacja Targów Końcowych w projekcie GESZKO, które odbędą się na terenie campusu KPSW. Przyjedzie na nie ponad 200 uczniów i opiekunów ze szkół partnerskich z Polski i Niemiec. 

 

 

W dniach 28-30 kwietnia odbyło się spotkanie szkół partnerskich ze Wschowy i Herrnhut. Uczniowie tym razem spotkali się w Polsce.

Spotkanie rozpoczęło się obiadem. Niemieccy goście spróbowali tradycyjnych, polskich pierogów.

Wraz z niemieckimi kolegami polscy uczniowie poznali swoje miasto podczas gry terenowej, która bardzo zaangażowała uczestników. Wzięli także udział w pląsach harcerskich, koordynowanych przez Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej. Harcerze pomagali także uczestnikom projektu odnaleźć się w poszczególnych punktach miasteczka, w których czekały zadania do wykonania.

-Lubimy pomagać ludziom, dlatego współpracujemy z projektem GESZKO. Myślę, że podczas gry uczestnicy zintegrowali się- stwierdził Kamil Szaferski, przyboczny 67 Gromady Zuchowej „Wesołe Jeżyki”.

Wspólpraca z harcerzami i wspólne zabawy spodobały się uczniom z Niemiec.

-Młodzież jest zadowolona, myślę, że świetnie się bawią- powiedział Peter, wychowawca.

W kolejnych dniach młodzież wzięła udział w wycieczce po regionie, a także we wspólnych zajęciach. W spotkaniu we Wschowej wzięli udział: dr Józef Zaprucki i Beata Peda.

 

 

6 maja w Zgorzelcu odbyło się spotkanie uczestników projektu „GESZKO- Zdrowa szkoła i kształcenie” ze Zgorzelca i Niesky. Uczniowie z polskiej i niemieckiej strony dowiedzieli się jak być FIT i dbać o siebie na co dzień.

,,Gesunde Schule und Qualifizierung - Zdrowa szkoła i kształcenie'' to transgraniczny, wspólny projekt Hochschule Zittau/Görlitz reprezentowanej przez Instytut TRAWOS, Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze i Wydziału Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu w Lipsku. Celem projektu jest umożliwienie wspólnego kształcenia młodzieży z pogranicza polsko-niemieckiego, propagowanie zdrowego stylu życia oraz zachęcenie ich do nawiązywania kontaktów z rówieśnikami zza granicy.

Zajęcia odbyły się w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Zgorzelcu. Oprócz uczniów ośrodka, przyjechali także goście z Gutenbergschule w Niesky. Uczestnicy od rana wzięli udział w zajęciach Nordic Walking razem z nauczycielami. Wspólnie spacerowali po Zgorzelcu. Po treningu zjedli posiłek w postaci zdrowych kanapek z warzywami.

Głównym tematem spotkań tych szkół jest właśnie sport.

Rozmowy między uczestnikami tłumaczyła Katarzyna Groch, nauczyciel zgorzeleckiej szkoły. W spotkaniu wzięły udział także Kamila Biniek i Beata Peda.


 

8 maja w Lwówku Śląskim odbyło się spotkanie szkół partnerskich z Lwówka i Zittau. Uczniowie spotkali się w murach lwóweckiej szkoły. Wzięli udział we wspólnych zajęciach.

 

Na początku zaproponowano animacje językowe, w których młodzież chętnie wzięła udział. Niemieccy uczniowie uczyli się polskich słówek, natomiast Polacy- niemieckich zwrotów. To pozwoliło na lepszy kontakt od samego początku.

 

Po krótkiej integracji młodzież została podzielona na grupy. Zajęcia odbyły się w kuchni, ponieważ uczestnicy przygotowywali zdrowe koktajle. Zanim rozpoczęto degustację, każda grupa musiała przedstawić w dwóch językach skład swojego napoju. Następnie odbyły się zajęcia Origami. Po obiedzie wszyscy pojechali na wycieczkę do Zamku Legend Śląskich. W spotkaniu wzięli udział pracownicy projektu: dr Józef Zaprucki i Beata Peda.

 

Dnia 4. lipca 2014r. w pomieszczeniach DPFA Akademiegruppe w Goerlitz odbyło się spotkanie, w którym udział wzięli przedstawiciele projektu GESZKO – Zdrowa Szkoła i Kształcenie mgr Kamila Biniek oraz dr Józef Zaprucki z Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej (KPSW) w Jeleniej Górze.

Spotkanie dotyczyło kształcenia i edukacji w Euroregionie NYSA na podstawie doświadczeń nabytych w trakcie realizacji projektu PONTES: Uczyć się w Europie i dla Europy – budowanie mostów w Euroregionie Nysa, a także projektu GESZKO dzięki uczestnictwu osób biorących udział w tym projekcie. Podczas spotkania założono grupę roboczą pod nazwą Grupa Robocza PONTES: Edukacja. Oprócz KPSW i Instytucjami Szkoły Wyższej Zittau-Goerlitz (HSZG) i KPSW uczestnikami grupy są placówki ze wszystkich, formalnych i nieformalnych obszarów kształcenia ustawicznego. Na dzień 3. lipca 2014 było ich 25. Przystępując do grupy roboczej PONTES KPSW i HSZG będą mogły w dalszym ciągu promować i upowszechniać wyniki projektu GESZKO i korzystać ze wsparcia i inspiracji przy planowaniu nowych projektów edukacyjnych w regionie przygranicznym. Podczas spotkania mgr Kamila Binek przedstawiła i zapromowała projekt GESZKO – Zdrowa Szkoła i Kształcenie. Kolejne spotkanie w grupie roboczej zaplanowano już na okres, kiedy realizacja projektu GESZKO się zakończy: 10.10.2014r w siedzibie Akademie Modus Vivendi w Goerlitz.

 

 

Dnia 17.09.2014 o godz. 11.00 w Szkole Wyższej Hochschule Zittau/Görlitz w Goerlitz miało miejsce spotkanie dla nauczycieli biorących udział w projekcie GESZKO – Zdrowa Szkoła i Kształcenie. W ramach spotkania została zaprezentowana książka projektowa pod redakcją mgr Cornelii Mueller, która powstała przy współudziale wszystkich szkół, nie tylko dzięki redagowanym przez nie tekstom, ale przede wszystkim dzięki wspólnemu zaangażowaniu oraz wartościowej współpracy w minionych trzech latach szkolnych. Podczas spotkania podsumowano pozostałe rezultaty współpracy: partnerstwa szkolne, umocnione kompetencje uczniów, materiały wypracowane w trakcie projektu. Ze strony polskiego partnera projektu GESZKO w spotkaniu uczestniczył Prorektor Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze prof. Tomasz Winnicki, który pogratulował zebranym owocnej pracy w minionych trzech latach.

 

Przygotowała: mgr Kamila Biniek