dodano 28 Września 2011  
 

Możliwość praktyk w Unii Europejskiej

Staż w Unii Europejskiej daje polskim studentom szansę zapoznania się z europejskim rynkiem pracy, zapewnia trening językowy oraz transfer innowacji. Możliwości stażu za granicą wiążą się z problemem finansowania stażu oraz znalezienia odpowiedniego miejsca stażu.

Jeśli chodzi o znalezienie odpowiedniego miejsca stażu, w krajach Unii Europejskiej często pomagają w tym wyspecjalizowane firmy, za pomocą których uczelnie organizują praktyki dla studentów. Z firm pośredniczących korzystają również niektóre polskie uczelnie, które chcą wysłać studentów na staż za granicę. W wielu przypadkach studenci sami poszukują miejsc praktyk, nawet jeśli nie jest to wymagane przez uczelnię, i odbywają je podczas wakacji lub w wolnym czasie. Praktyki można znaleźć poprzez kontakt z wystawcami i delegatami na różnych międzynarodowych targach i konferencjach, jak również poprzez kontakty na uczelni i kontakty osobiste.

Staż za granicą wiąże się jednak z dużymi kosztami podróży i zakwaterowania w obcym państwie, na których poniesienie stać niewielu polskich studentów. Niektórzy starają się tylko o takie miejsca stażu, gdzie otrzymują kieszonkowe za swoją pracę i/lub zakwaterowanie. Na przykład studentka ochrony środowiska Uniwersytetu Warszawskiego odbyła na tych zasadach kilka miesięcy praktyk w Centrum Badawczym Ministerstwa Środowiska i Rybołówstwa w Wageningen oraz w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w Hadze w Holandii.

Na potrzeby te odpowiedziała Unia Europejska poprzez ustanowienie programu Leonardo Da Vinci, w którym Polska uczestniczy od 1998 roku. Zgodnie z informacjami istniejącej do końca 2006 roku Krajowej Agencji Programu Leonardo da Vinci, dofinansowanie w ramach programu mogą otrzymać projekty wymian i staży, które wspierają międzynarodową mobilność osób biorących udział w szkoleniu zawodowym. W ramach programu można uzyskać dofinansowanie staży studentów (staże od 3 miesięcy do 12 miesięcy), młodych pracowników i absolwentów (staże od 2 miesięcy do 12 miesięcy) oraz dofinansowanie wymiany doświadczeń dla nauczycieli i szkoleniowców, doradców zawodowych, kierowników działów kadr, organizatorów szkoleń oraz nauczycieli i lektorów języków obcych (czas trwania od 1 do 6 tygodni).

Od 2007 roku Program Leonardo da Vinci jest częścią Programu "Uczenie się przez całe życie". Zadania związane z obsługą projektów dotychczasowego Programu Leonardo da Vinci oraz wdrażanie programu "Uczenie się przez całe życie" powierzone zostały Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, która informacje o programie umieściła na stronie internetowej pod adresem: http://www.frse.org.pl/leonardo/.

Uczelnia wyższa, chcąc umożliwić swoim studentom korzystanie z programu Leonardo da Vinci, wchodzącego obecnie w skład programu "Uczenie się przez całe życie 2007 - 2013" musi złożyć wniosek o tzw. rozszerzoną KARTĘ UCZELNI ERASMUSA - do 28 lutego 2007 roku. Jeśli uczelnia spełni odpowiednie warunki, o których mowa we wniosku, otrzyma Kartę Uczelni Erasmusa, która będzie ważna do roku 2013. Co roku do końca marca uczelnia może składać konkretne wnioski o dofinansowanie na projekty wyjazdów studentów w celu zrealizowania praktyki/stażu w partnerskim przedsiębiorstwie, organizacji, instytucji szkoleniowej lub badawczej. Uczelnia może zdecydować się organizować te praktyki sama lub za pośrednictwem innej instytucji.

Wnioski na rok akademicki 2007/2008 powinny być składane do 30 marca 2007 roku do Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. Formularze wniosków w polskiej wersji językowej zostaną opublikowane w lutym 2007r. na stronie internetowej http://www.frse.org.pl/leonardo.


Źródła:

Biuro Koordynacji Kształcenia Kadr Fundacji "Fundusz Współpracy": Krajowa Agencja Programu Leonardo da Vinci. Program Unii Europejskiej Leonardo Da Vinci 2000-2006. Strona odwiedzona 25.01.2007. http://www.bkkk-cofund.org.pl/index.php?gr=2&act=1016.

Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, koordynująca program "Uczenie się przez całe życie 2007-2013", w którego skład wchodzą dotychczasowe programy Sokrates, Leonardo da Vinci oraz e-learning. Strona odwiedzona 25.01.2007. http://www.frse.org.pl/.


Przygotowała:
Kamila Jeleńska
Pełnomocnik Rektora ds. Współpracy z Zagranicą
Kolegium Karkonoskie
25.01.2007

‹ zobacz wszystkie aktualności