dodano 28 Września 2011  
 

Stypendia w PROGRAMIE ERASMUS w Kolegium Karkonoskim- rok akademicki 2010/2011

Stypendia w PROGRAMIE ERASMUS  w Kolegium Karkonoskim - rok akademicki 2010/2011

 

Do 15 kwietnia 2010 można składać wnioski na wyjazd na partnerską uczelnię w roku akademickim 2010/2011 w ramach Programu Erasmus.

Program Erasmus-co to jest?

Erasmus jest programem współpracy między uczelniami. Jest przeznaczony przede wszystkim dla szkół wyższych, ich studentów i pracowników. W niektórych jego akcjach mogą uczestniczyć także inne instytucje, organizacje lub przedsiębiorstwa, które współpracują z uczelniami.

Celem Erasmusa jest podnoszenie jakości kształcenia w krajach uczestniczących w tym programie poprzez rozwijanie międzynarodowej współpracy między uczelniami oraz wspieranie mobilności studentów i pracowników szkół wyższych. Od roku akademickiego 2007/08 Erasmus jest częścią programu "Uczenie się przez całe życie" (The Lifelong Learning Programme), nowego programu Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji i doskonalenia zawodowego, przewidzianego na lata 2007-2013.

Kraje uczestniczące w programie Erasmus:
27 krajów Unii Europejskiej,
3 kraje Europejskiego Obszaru Gospodarczego: Islandia, Lichtenstein, Norwegia,
kraj kandydujący: Turcja.

Karta Uczelni Erasmusa

Dokumentem uprawniającym szkoły wyższe (oraz instytuty PAN-owskie) do udziału w programie Erasmus jest Karta Uczelni Erasmusa (Erasmus Univeristy Charter), nadawana przez Komisję Europejską. Jest to rodzaj certyfikatu umożliwiający uczelni ubieganie się o fundusze na konkretne działania przewidziane w programie.

Kolegium Karkonoskie posiada Kartę Uczelni Erasmusa ważną do 2013 roku.

Podstawowe zasady wymiany studentów w Erasmusie

Jako student Kolegium Karkonoskiego możesz ubiegać się w ramach programu o wyjazd na część studiów – do współpracującej z nami, zagranicznej uczelni (wykaz uczelni w dokumencie „Uczelnie partnerskie”).

Aby ubiegać się o wyjazd w ramach Erasmusa, należy ponadto:

- mieć ukończony pierwszy rok studiów pierwszego stopnia (licencjackich, inżynierskich);

- mieć zaliczony semestr poprzedzający wyjazd;
- być obywatelem kraju uczestniczącego w Erasmusie (albo mieć status uchodźcy lub prawo stałego pobytu w kraju uczestniczącym; w Polsce - zezwolenie na osiedlenie się).
Wyjazd w ramach Erasmusa nie może odbywać się na ostatnim semestrze studiów.

 NA JAK DŁUGO można wyjechać na studia?

Na okres od trzech miesięcy do jednego roku akademickiego. Uczelnia powinna wysyłać swoich studentów na okres stanowiący pewną zamkniętą część programu studiów, którą łatwo jest zaliczyć, np. jeden semestr. 

Pobyt za granicą w ramach Erasmusa nie może wykroczyć poza jeden – ten sam – rok akademicki - tzn. stypendium, które rozpoczęło się w semestrze letnim jednego roku akademickiego nie może być kontynuowane w semestrze zimowym następnego roku.
Dokładny termin rozpoczęcia studiów w partnerskiej uczelni zagranicznej zależy przede wszystkim od tego, kiedy rozpoczynają się tam zajęcia w semestrze zimowym i letnim, a także od indywidualnych ustaleń między studentem, uczelnią wysyłającą i przyjmującą.
Wszelkie informacje szczegółowe dotyczące zasad rekrutacji i samej wymiany znajdują się w dokumencie „Zasady realizacji Programu Erasmus w Kolegium Karkonoskim”.

 Program Erasmus dla pracowników i nauczycieli akademickich

W ramach Programu Erasmus można otrzymać granty na kilkudniowe wyjazdy do uczelni partnerskich w celu prowadzenia zajęć dydaktycznych oraz w celach szkoleniowych.

 Twoja inicjatywa

Jeżeli znasz uczelnię uprawnioną do udziału w programie Erasmus, z którą Kolegium Karkonoskie  jeszcze nie współpracuje, a która prowadzi podobny zakres kierunków studiów i jest otwarta na współpracę, możesz zgłosić taką informację do Pełnomocnika Rektora ds. Współpracy z Zagranicą wysyłając e-mail na adres kamila.jelenska@kk.jgora.pl. Można też nawiązać kontakt z wykładowcami i pracownikami tej uczelni, co może znacznie ułatwić kontakt. W pozostałych przypadkach należy wybrać uczelnię z tych, z którymi jest już podpisana umowa.

Szczegółowe informacje dotyczące Erasmusa uzyskasz na stronie www.erasmus.org.pl.

Wnioski przyjmuje i dodatkowych informacji udziela:

Kamila Jeleńska

Pełnomocnik Rektora ds. Współpracy z Zagranicą

Koordynator Uczelniany Programu Erasmus

tel. +48/ 75/ 64 53 312

e-mail: kamila.jelenska@kk.jgora.pl

załączone pliki
Kody dziedzin Kody dziedzin» [ 34.00 kB ]
‹ zobacz wszystkie aktualności