tik-tok instagram youtube radio
godło uczelnia liderów
wcag
Menu Dostępności (CTRL+U)

Wersja kontrastowa:

Alt + Z

Treść strony:

Alt + X

Nawigacja strony:

Alt + C

Mapa Witryny:

Alt + V

06 Lis 2023

Artykuł w "Dyskurs&Dialog"!

Z przyjemnością informujemy, że w najnowszym numerze czasopisma "Dyskurs&Dialog", tom 11 (1) z 2023 roku, ukazał się artykuł autorstwa Kornela Musiała – Kierownika Katedry Nauk Społecznych WNHiS.

Artykuł zatytułowany "Polska - Ukraina, Polacy - Ukraińcy: specyfika relacji a eskalacja wojny na terytorium Ukrainy" zajmuje się ważnymi kwestiami dotyczącymi relacji między Polską a Ukrainą oraz Polakami i Ukraińcami, głównie w kontekście inwazji Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy.

Dane bibliograficzne:

Musiał, Kornel (2023). Polska - Ukraina, Polacy - Ukraińcy: specyfika relacji a eskalacja wojny na terytorium Ukrainy. "Dyskurs&Dialog", t. 11 (1), s. 54-82. 10.5281/zenodo.8431313.

Link do artykułu "Polska - Ukraina, Polacy - Ukraińcy"

Link do całego wydania tomu

Celem artykułu jest przedstawienie reakcji władz polskich oraz społeczeństwa polskiego na eskalację konfliktu zbrojnego na terytorium Ukrainy wywołanego przez inwazję Federacji Rosyjskiej 24.02.2022 r. przy uwzględnieniu kontekstu relacji Polski i Ukrainy oraz Polaków i Ukraińców. Autor na podstawie literatury przedmiotu przedstawia zarys współczesnych relacji dyplomatycznych Polski i Ukrainy. Kolejno weryfikuje stosunek społeczeństwa polskiego do kilku aspektów za pośrednictwem danych niereaktywnych, opracowań analitycznych, w tym raportów i komunikatów z badań: narodu ukraińskiego, opinii na temat przyjmowania uchodźców wojennych z Ukrainy, formy zaangażowania obywateli Polski na rzecz uchodźców z Ukrainy. W pracy powołano się także na doniesienia medialne, oficjalne stanowiska polityków udostępniane za pośrednictwem mediów społecznościowych oraz komunikaty rządowe, co umożliwiło przeprowadzenie analizy reakcji władz polskich na inwazję Rosji na Ukrainę. Z kolei w ramach obszaru działań legislacyjnych została krótko scharakteryzowana tzw. specustawa o pomocy uchodźcom z Ukrainy. Główne wnioski z badań: Polska jest ważnym partnerem Ukrainy na arenie międzynarodowej; od samego początku inwazji Rosji na Ukrainę władze Polski podejmują konkretne działania, których celem jest pomoc uchodźcom wojennym; wojna na Ukrainie oraz napływ uchodźców z Ukrainy to w opinii społeczeństwa polskiego najważniejsze wydarzenia roku 2022; Polacy są za przyjmowaniem uchodźców z Ukrainy, a wielu z nich aktywnie uczestniczyło w pomocy Ukrainie i Ukraińcom; w dyskursie politycznym i społecznym udostępniane są także przekazy dezinformujące na temat uchodźców i pomocy oferowanej im przez Polskę; wizerunek Ukraińców ukształtowany w wyniku doświadczeń historycznych nie miał większego przełożenia na postawę i zaangażowanie społeczeństwa polskiego w pomoc na rzecz uchodźców i Ukrainy.
Ostatnie dane były wprowadzane w lutym 2023 r. Autor zastrzega, że wszystkie informacje zawarte w artykule są aktualne za ten okres.

Warto podkreślić, że wydanie tego czasopisma zostało sfinansowane ze środków Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030 Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach realizacji zadania „Dyskurs, dialog i rozwój”.

Artykuł został opublikowany w dziale "Socjologia Obywatelska" i stanowi cenny wkład w badania naukowe oraz refleksje nad relacjami międzynarodowymi i społecznymi.

Zapraszamy do lektury!

Powrót wstecz