tik-tok instagram youtube radio
godło uczelnia liderów
wcag
Menu Dostępności (CTRL+U)

Wersja kontrastowa:

Alt + Z

Treść strony:

Alt + X

Nawigacja strony:

Alt + C

Mapa Witryny:

Alt + V

04 Lip 2024

Wykład prof. Tadeusza Cegielskiego pt.: „Detektyw w krainie cudów - o pożytkach z kryminału historycznego ”.

Centrum Badań Interdyscyplinarnych i Wydawnictw KANS i Muzeum Miejskie Dom Gerharta Hauptmanna w Jeleniej Górze mają zaszczyt zaprosić na wykład prof. Tadeusz Cegielski pt.: „Detektyw w krainie cudów - o pożytkach z kryminału historycznego”. Wykład odbędzie się 7 września br. o godzinie 12:00 w sali multimedialnej DGH, przy ul. Michałowickiej 32 w Jagniątkowie.

Prof. Tadeusz Cegielski – historyk, pisarz, doktor habilitowany nauk humanistycznych, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego; w latach 2000–2003 wielki mistrz Wielkiej Loży Narodowej Polski.

Prof. Cegielski opowie o detektywach XIX i XX wieku. Podczas wykładu przedstawi pasjonującą wędrówkę po dziejach zarówno samej literatury, jak i kultury. Sam będąc znawcą i pasjonatem historycznej powieści kryminalnej, jest autorem takich powieści, jak „Tajemnica pułkownika Kowadły”, „Morderstwo w Alei Róż”, czy napisanej z okazji jubileuszu dwóchsetlecia Uniwersytetu Warszawskiego powieści „Głowa. Opowieść nocy zimowej”. Powieści kryminalne jego autorstwa łączą postaci i wydarzenia historyczne z fikcyjnymi. Powieści kryminalne profesora Tadeusza Cegielskiego w nierozerwalny sposób łączą losy nowoczesnej cywilizacji oraz kultury popularnej. Mówią też o faktach, które nie tylko stają się kanwą dla opisywanych w nich wydarzeń, ale tworzą bohatera, który pomimo tego, że jest postacią fikcyjną, to potrafi kształtować życie rzeczywiste.

Powrót wstecz